1. Sprzątanie Kanału Łączańskiego - 22 kwietnia 2017

            Z okazji Światowego Dnia Ziemi, dnia 22 kwietnia 2017r. została przeprowadzona akcja społeczna polegająca na spływie kajakowym, którego nadrzędnym celem było sprzątanie Kanału Łączańskiego. Na liście uczestników zapisanych było 17 osób, jednak ze względu na warunki pogodowe, które na kilka dni przed akcją pogorszyły się, ostatecznie udział w akcji wzięło 7 osób. W sobotę na starcie faktycznie padał deszcz, jednak po 30 minutach ustał i zza chmur wyszło Słońce. Warunki były bardzo sprzyjające i do samego końca zaplanowanego odcinka kajakarze płynęli "kąpiąc się" w promieniach słonecznych, a nie kroplach deszczu.

            Kajakarze sprzątali zaplanowany odcinek o długości 10 km zaczynając w Brzeźnicy (Gmina Brzeźnica) i kończąc w Borku Szlacheckim (Gmina Skawina). Każdy z uczestników na starcie otrzymał worki na śmieci oraz rękawice ochronne, które zabezpieczyła Gmina Brzeźnica. Płynąc wolnym tempem zbierali śmieci z wody i brzegów. Śmieci takiego typu jak: butelki, pojemniki metalowe, wiaderka, części samochodów, styropiany, opony, kosze na śmieci, obuwie, żarówki a nawet bieliznę przytransportowano do Borku Szlacheckiego, skąd Gmina Skawina zobligowała się zabezpieczyć odbiór zebranych śmieci. Na mecie spływu wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe koszulki pamiątkowe, które zabezpieczyła również Gmina Skawina. Uczestnicy akcji zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, dumnie reprezentując postawy godne do naśladowania.

            Wydarzenie nie przypadkowo zostało zorganizowane właśnie w 2017 roku. Bowiem właśnie ten rok jest Rokiem Rzeki Wisły, który został ustanowiony na pamiątkę 550 rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle. W 1466r. Królestwo Polskie poprzez podpisanie przez Króla Polski Kazimierza Jagiellończyka II Pokoju Toruńskiego odzyskało Pomorze Gdańskie i w roku następnym ruszył pierwszy wolny flis na Wiśle, co doprowadziło do znacznego rozwoju gospodarczego, a wiek następny (XVI) został okrzyknięty przez historyków złotym wiekiem Polski. Kanał Łączański jeszcze wtedy nie istniał, ale jest zasilany przez wody rzeki Wisły. Jednocześnie jest częścią Drogi Wodnej Górnej Wisły.

           Udział w akcji był bezpłatny. Sprzątali mieszkańcy Gminy Brzeźnica oraz jedna osoba z Wieliczki. Organizator dziękuje uczestnikom 1. Sprzątania Kanału Łączańskiego oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by akcja się odbyła i przeszła do historii. Pan Grzegorz Pyjos zapewnia, że w przyszłości odbędą się kolejne edycje tej szlachetnej imprezy.   

                Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Skawina.

            Organizatorem 1. Sprzątania Kanału Łączańskiego było Biuro Turystyczne Dolina Podróżnika Grzegorz Pyjos z Brzeźnicy, a kajaki zostały udostępnione z mobilnej wypożyczalni kajaków "Kajaki na Wiśle" również od Pana Grzegorza z Brzeźnicy.

            Organizator bardzo dziękuje za włączanie się w akcję partnerom (Gmina Skawina, Gmina Brzeźnica, Fundacja Rok Rzeki Wisły).

 

Galeria zdjęć z tej imprezy - kliknij TUTAJ